Monstrum! Mercedes g 6×6

Mercedes je predstavio svoje novo terensko čudovište – model G63 AMG 6×6. Kao osnova poslužila je vojna verzija G klase, Mercedes G320 CDI.

Baš kada smo pomislili da je na polju terenski vozila već sve rečeno, Mercedes je izašao sa novim proizvodom. Nemačka kompanija uparila je konstrukciju vojnog vozila sa šest točkova, koje je zasnovano na G klasi, sa AMG tehnologijom, kako bi kupcima ponudila vrhunsku civilnu verziju terenca sa 6×6 pogonom.

Karoserija Mercedesa G63 AMG 6×6 sastoji se iz kabine u kojoj ima mesta za 4 putnika i otvorenog pik-ap dodatka, a čitava konstrukcija ojačana je rol-bar elementima. Tako je nastalo vozilo impozantnih dimenzija: dužine 5.867 mm, širine 2.111 mm i visine 2.209 mm.

U odnosu na standardni G63 AMG 4×4, ovaj terenac duži je za 1 m i 10 cm, dok su druge dve dimenzije uvećane za preko 20 cm.

Terenske karakteristike poboljšane su i zahvaljujući povećanom odstojanju od tla koje kod G63 AMG 6×6 iznosi 46 cm.

Dozvoljeni napadni ugao prilikom prilaska prepreci je 52 stepena (16 više nego na 4×4 verziji), a pri silasku ovaj ugao iznosi 54 stepena (+27 u odnosu na model 4×4).

Kod Mercedesa G63 AMG 6×6 sve je predimenzionirano u odnosu na standardne terence. Vozilo ima masu od 3.775 kg i točkove od čak 37 inča.

Umesto 3.0 litarskog dizel motora i petostepenog automatskog menjača sa vojne verzije, G63 AMG 6×6 ima 5.5 litarski bi-turbo sa 544 ks i 760 Nm obrtnog momenta, i 7G-tronic automatsku transmisiju.

Mercedes nije saopštio zvanične podatke o performansama ovog vozila, ali je šef razvojnog odeljenja Mercedesove G klase, Axel Harries, rekao za Autoweek magazin da je G63 AMG 6×6 u stanju da iz mesta do 100 km/h stigne za manje od 6 sekundi, dok je maksimalna brzina ograničena na 160 km/h.

On je dodao da Mercedes planira da godišnje proizvede 20-30 primeraka ovog modela. Cena nije saopštena, ali Harries kaže da će to biti drugi najskuplji automobila iz game nemačkog proizvođača, posle električnog Mercedesa SLS.

Cijena ovog modela iznosi 700 000 eura!!!

Preuzeto sa: b92