Audi Q2 1.6 TDI 116 Sport+ TEST

Audi Q2 nastupa na cesti vrlo ozbiljno i ne dopušta prostor kritikama – on je mali, ali je dovoljno velik da ga se ne zove malim. Prostran je u interijeru, i na prednjim i na stražnjim sjedalima, pa čak i u prtljažnik može stati prtljaga manje obitelji koja kreće na put, ali ne s minimalnim dimenzijama kofera.

U interijeru nas oduševljava puni zvuk koji dopire iz kokpita pri laganim udarcima – nije šupalj nego se osjeća taj premium dodir kojeg uvijek nudi njemačka trojka, bez obzira imali u rukama upravljač najmanjeg ili najvećeg modela u ponudi. Instrument ploča je izrađena od kombinacije mekane gumirane mase i pravog, brušenog aluminija.

Mnogi pokušavaju biti premium, ali za to nije dovoljan samo dizajn nego i materijali u kojima ćete uživati pri pogledu i dodiru. Aluminijska brušena lajsna se proteže cijelom širinom kokpita i na sebi ima Audijevu pločicu s četiri kruga, lijepi su otvori ventilacije, vidimo i predivan unutarnji retrovizor kakav smo gledali u novoj Porsche Panameri, ekran od 7 inča je “plivajućeg” dizajna te strši kao i kod svih današnjih automobila koji se na taj način žele pohvaliti multimedijom.

Audi Q2 1.6 TDI 116 Sport+ (1)

Multimedija je bogata s dva USB ulaza, navigacijom, Bluetoothom, a sve je popraćeno lijepim sučeljem, ugodnim bojama i logičnim rasporedom ikona i podizbornika. Na vratima se s unutarnje strane nalazi uglavnom tvrda na dodir plastika uz mekan naslon za laktove. Svi oni vozači koji tijekom vožnje vole nasloniti desni lakat uživat će jer se središnji naslon može pomicati i po dužini i po visini.

Prirodno se na njega nastavljaju tipke MMI multimedijskog sustava u onom pravom Audijevom stilu koji postoji već godinama, a mnogi su ga kasnije prekopirali. Središnja tipka odaje dojam kvalitete, taktilni osjećaj dok ju vrtimo je kao da otvaramo sef s draguljima u zidu iza skupe slike, pored su tipke za direktni pristup, ali gumb za glasnoću je otišao predaleko za vozačevu ruku i nalazi se desno iza ručice mjenjača. Ta pozicija je sigurno praktična suvozaču koji će lako poglasniti zvuk, a vozaču je praktičnije da koristi tipku na kolu upravljača.

Tu odmah vidimo ručicu mjenjača koja svoj posao obavlja za čistu peticu – precizni hodovi ručice doslovce su nas stalno mamili da ju koristimo te pri svakom kočenju diskovima kočimo i motorom. Audi Q2 preko drive select tipke nudi odabir između udobnog i ugodnog načna Comfort, Dynamic kada kolo upravljača postaje tvrdo i preciznije pa prolazak kroz zavoje predstavlja osjećaj kao da smo u nekom S sportašu, a ne u povičenom gradskom mini SUV vozilu. Još su u ponudi Auto i Individual načini tako da si svatko može po želji podesiti odziv motora, upravljača te adaptivnu cruise kontrolu. Brzinomjer nije linearan te je odlično pregledan u gradskoj vožnji.

Audi Q2 1.6 TDI 116 Sport+ (4)

1,6-litreni turbodizel s četiri cilindra snage 116 KS zaslužuje sve pohvale – agilan je, zabavan u vožnji, postaje u djeliću sekunde žustar kad je potrebno odreagirati. Nije prebučan, ugodan je a u gradu će u prosjeku trošiti oko 7 litara ako baš uživamo u vožnji ili 6 ako smo ekonomično orijentirani.
S prednjim pogonom se Audi Q2 dobro nosi po cestama, iako je šasija povišena od ceste na 17-colnim lakometalnim naplatcima. Šasija, ovjes, motor i mjenjač se super slažu.

Cijeli Q2 u Tango crvenoj metalik boji je zanimljiv, ali svakako su prednja velika maska hladnjaka s četiri velika Audijeva prstena te LED svjetla u full izvedbi magnet za poglede. Auto s prednje strane djeluje vrlo velik i širok, čak se vizualno čini širim nego što zaista u kompletu jeste. S boka, uz povišenu karoseriju pozornost privlači Blade spojler u srebrnoj boji na C stupu dok straga su tu opet LED svjetla i difuzor u sivoj boji. Crvena boja karoserije izgleda uočljivo pa je tako složen cijeli Q2 vrlo zanimljiv u konačnici.

Volite li u automobilu imati sigurnosne sustave pomoći u vožnji koji vam u konačnici mogu spasiti život i umanjiti štetu nakon nesreće onda će vam se i zbog toga Audi Q2 dopasti. U Driver assist dijelu nalaze se Audi pre sense koji nas upozorava da bi moglo doći do sudara s vozilom ispred nas, postoji i stalni nadzor udaljenosti do također vozila ispred nas pa se na ekranu putnog računala pored jako lijepo dizajniranih okretomjera i brzinomjera s crnim pozadinama pojavljuje ikona koja nas upozorava. Očitavanje prometnih znakova pored kojih smo upravo prošli je korisno, ali se kod nas ne možete u sustav pouzdati te se voziti tako po cestama.

Audi Q2 1.6 TDI 116 Sport+ (3)

Ponuda motora za Audi Q2 odnosi se na testirani 1,6-litreni turbodizel, s istim brojem “konja” i turbobenzinski 1.0 TFSI te 2.0 TDI turbodizel sa 150 KS plus turbobenzinski 1.4 TFSI sa 150 KS. Ručni mjenjač sa šest stupnjeva te automatski mjenjač sa sedam stupnjeva dostupni su kod 1.4 TFSI i 1.6 TDI dok 2.0 TDI dolazi samo s automatskim mjenjačem te quattro pogonom na sve kotače. Svi motori imaju četiri cilindra te su redno postavljeni.

Početna cijena za Audi Q2, inače po prvi put predstavljen u Ženevi 2016. je 193.309 kune (Audi Q2 1.0 TFSI Comfort) dok dizelska ponuda starta od 205.044 kune za Audi Q2 1.6 TDI Comfort. Testirani Audi Q2 1.6 TDI 116 Sport+ ima cijenu 263.068 kuna do registracije.

Audi Q2 1.6 TDI 116 Sport+ (2)

Audi je Q2 dobro pozicionirao te se ne radi o bitno manjem modelu od Q3, upotrebljiv je kao svakodnevno vozilo za odlazak na posao, odvesti djecu do vrtića ali i kao manje family vozilo jer je dovoljno prostran da mu ne tepamo kao o malom gradskom automobilu. U odnosu na Q3 je kraći za 197 mm, međuosovinski razmak je gotovo isti – Q3 je duži za samo 2 mm, a za 55 litara je u Q2 manji prtljažnik (405, u odnosu na 460 litara kod Q3), ali se sve to u praksi ne primjećuje, uz korištenje modularne MQB platforme te proizvodnju vozila u Ingolstadtu. I da, privlači poglede, ljudi zastaju pored vozila i promatraju ga. To nam je uvijek najbolji odgovor na pitanje jel Audi Q2 zanimljiv i pogođen model.

TEHNIČKE KARAKTERISTIKE

Q2 1.6 TDI 116 Sport+

Vrsta motora: Turbo diesel
Obujam motora: 1598 ccm
Broj cilindara: 4
Snaga u KS: 116 KS pri 3250 o/min
Snaga u kWh: 85 kWh pri 3250 o/min
Okretni moment: 250 Nm pri 1500 o/min
Mjenjač: 6 stupnjeva
Pogon: prednji pogon
Ubrzanje 0-100 km/h: 10,30 s
Maksimalna brzina: 197 km/h
Potrošnja (grad): 4,90 l/100 km
Potrošnja (otvorena cesta): 4,10 l/100 km
Potrošnja (kombinarano): 4,40 l/100 km
Potrošnja (tijekom testa): 6,00 l/100 km
CO2 emisija: 114 g/km
Duljina: 4191 mm
Širina: 1794 mm
Visina: 1508 mm
Međuosovinski razmak: 2595 mm
Obujam prtljažnika: 405 l
Masa vozila: 1385 kg
Gume: 215/55 R17
Euro NCAP ocjena: 5
Cijena: 263068 kn